Կորեայի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությունն այցելեց Ծիծեռնակաբերդ
Եռօյա այցով Հայաստանում գտնվող Կորեայի Հանրապետության խորհրդարանի փոխնախագահ Հոն Ջաե Հյոնի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 15-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ, այցելեց Ծիծեռնակաբերդ։
Պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, լռությամբ հարգեցին մեկ ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը։
Կորեայի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակության անդամները եղան Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացան Հայոց Մեծ եղեռնը հավաստող վավերագրերին ու փաստաթղթերին, մեծ հետաքրքրությամբ դիտեցին ցուցանմուշները։
Հոն Ջաե Հյոն «Պատվո հյուրերի» հուշամատյանում գրառեց. «Ծանր զգացողություն ունեցա տեսնելով եւ լսելով 20-րդ դարի ընթացքում տեղի ունեցած ողբերգության մասին։ Հուսով եմ, որ նման ողբերգություններ երբեւէ չեն կրկնվի»։
Պատվիրակության ղեկավարը պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ նշեց. «Հայաստանը եւ Կորեան ունեն բազմադարյա  պատմություն։  Երկու ժողովուրդներն էլ բազում դժվարություններ են տարել, անցել փորձությունների միջով։ Այժմ երկու երկրներն էլ բռնել են զարգացման եւ ժողովրդավարության ուղին։
Կորեայում Հայոց ցեղասպանության մասին քչերը գիտեն։ Ներկայում տարվում են աշխատանքներ՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ամբողջական տեղեկատվություն ներկայացնելու ուղղությամբ։ Մեր խորհրդարանի պատգամավոր Նահ Յոուն Մին գիրք է գրել, որի առաջին մասում մանրամասն ներկայացված է Հայոց ցեղասպանությունը»։
Նահ Յոուն Մինը լրագրողներին ներկայացնելով իր գիրքն ասաց, որ գրելու պատճառը  եղել է այն մտահոգությունը, թե ինչպես է նման ողբերգություն պատահել 20-րդ դարի առաջին կեսին։ «Հրեաների հոլոքոստը ճանաչվել է, կարծում եմ ժամանակին ողջ մարդկության կողմից կճանաչվի նաեւ Հայոց ցեղասպանությունը ։ Յուրաքանչյուր տարի ապրիլի 24-ին Ֆեյսբուքում ես նշում եմ, որ Հայոց ցեղասպանության օրն է»։
Պատգամավոր Նահ Յոուն Մին նույնպես գրառում կատարեց «Պատվո հյուրերի» հուշամատյանում. «Ցանկանում եմ, որ երբեք չմարող կրակի նման համայն հայությունը միասին ապրի։ Նման ողբերգությունները երբեք չպետք է կրկնվեն, իսկ ոճրագործության կազմակերպիչները պետք է պատասխանատվություն կրեն»։

On May 15 the delegation led by the Deputy Speaker of the National Assembly of the Republic of Korea Hong Jae Hyong being in Armenia on three-day visit, accompanied by the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, visited Tsitsernakaberd.
The members of the delegation laid flowers at the Memorial of the 1915 Armenian Genocide, honored with a minute of silence the memory of one and a half million innocent victims.
The members of the Parliamentary Delegation of the Republic of Korea visited the Armenian Genocide Museum-Institute, got acquainted with the documents testifying to the Armenian Genocide and watched with great interest the exhibits. Hong Jae Hyong left a note in the Commemoration Book: “I had a hard feeling, seeing and hearing about the tragedy, which occurred during the 20th century. I am sure that such tragedies will never be repeated.”
Answering the journalists’ questions, the Head of the Delegation noted: “Armenia and Korea have centuries-long history. The two peoples have experienced scores of difficulties, and have undergone troubles. Today the two countries have taken the path of development and democracy.
Very few people know about the Armenian Genocide. At present works are carried out in submitting full information on the Armenian Genocide. Noh Yong Min, deputy of our parliament has written a book, and in its first part the Armenian Genocide is in detail presented.”
Presenting his book to the journalists Noh Yong Min said that the reason of writing the book had been the concern how such tragedy had occurred in the first half of the 20th century. “The Jews’ Holocaust has been recognized, I think the Armenian Genocide will also be recognized by the whole humanity with time. Every year on April 24 I make a note in the Facebook that it is the Armenian Genocide Day.”
The deputy Noh Yong Min also left a note in the Commemoration Book: “I wish the whole Armenians live together as never blowing out fire. Such tragedies should never be repeated, and the organizers of the crime should be subjected to responsibility.”